Patronat del Misteri d'Elx
Comprar entrades

Organització

Electes

El portaestendard i els electes són tres personatges que, durant les representacions del Misteri d’Elx, ocupen unes butaques preferents en un xicotet eixamplament situat al final de l’andador, al costat del cadafal o l’escenari. Hi participen vestits de gala i els electes porten sengles vares daurades com a signe d’autoritat. Estos recorden els representants que el Consell elegia cada 21 de juny, en la mateixa sessió en què es nomenava el sobresequier o el jutge d’aigües de la Sèquia Major de la ciutat, per a preparar la Festa d’Agost.

Els electes atenien tots els detalls de la celebració sufragada amb els cabals recaptats pel clavariat de la Mare de Déu de l’Assumpció. I en el moment de la representació ocupaven un lloc destacat per a introduir-hi els diferents personatges, que, caracteritzats en l’ermita pròxima de Sant Sebastià, esperaven el moment oportú de la seua participació. Tenien també, per tant, una funció de traspunts escènics que s’ha mantingut simbòlicament quan cridaven a escena, encara hui en dia, sant Joan en la primera jornada, i sant Tomàs en la segona.

El portaestendard és l'encarregat de portar el guió o estendard de la Mare de Déu de l’Assumpció a la processó del 15 d’agost. Fins al segle XVIII esta missió anava a càrrec de l’administrador de l’arrova de l'oli, almoina dedicada a la Mare de Déu i a les seues festivitats. Després de la desaparició d’esta administració, el Consell elegia el portaestendard entre les famílies nobles de la ciutat, alternant entre els aristòcrates de sang i els d’estudis. Actualment, els càrrecs representen un reconeixement honorífic per a aquells que els ostenten cada any. El Patronat del Misteri d’Elx, seguint la tradició, en dóna a conéixer els noms el 21 de juny.


Próximos integrantes:

RELACIÓ PER ANYS DE PORTAESTENDARD (P) I ELECTES (E)

AGOSTO 2018:

P: Dª María del Carmen Martínez Romero

E: D. Gaspar Agulló Pomares

E: D. José Manuel Sabuco Mas

NOVEMBRE 2016:

P: Sra. Mª Teresa Pérez Vázquez

E: Sr. José Pascual Ruiz Maciá

E: Sr. Francisco Sánchez Martínez

AGOST 2016:

P: Sra. Remedios Sanz Tendero

E: Sra. Mayte Vilaseca Lalanda

E: Sra. Concepción Álvarez Graciá

AGOST 2015:

P: Sr. Santiago Ule Garrido

E: Sr. Antonio Granados Moltó

E: Sr. Francisco Ródenas Sánchez

NOVEMBRE 2014:

P: Sr. Jesús Tadeo Pastor Ciurana

E: Sr. Francisco José Mora Más

E: Sr. Manuel Palomar Sanz

AGOST 2013:

P: Sr. Rafael Palmero Ramos

E: Sr. Enrique Aguilar Valls

E: Sr. Vicente Ramón García i Mont

AGOST 2013:

P: Sr. José Antonio Valero Pérez

E: Sr. José Javier Cuasante López

E: Sr. José Ramón Soriano Soriano

NOVEMBRE 2012:

P: Sra. Carmen Pérez García

E: Sr. Antonio Díez Coves

E: Sr. Sergio Ros Vidal

AGOST 2012:

P: Sra. Mercedes Torres Doló

E: Sr. Francisco López Sánchez

E: Sr. Juan Pascual Sansano

AGOST 2011:

P: Sr. Carlos Campello Aledo

E: Sra. Mª Dolores Peiró Alemán

E: Sra. Sol Pérez Segura

NOVEMBRE 2010:

P: Sr. Manuel Peláez Castillo

E: Sr. Manuel Castellanos Juan

E: Sr. Juan Perán Ramos

AGOST 2010:

P: Sr. Carlos Lozano Serrano

E: Sr. José Orts Sánchez

E: Sr. Patricio Mas Ruiz

AGOST 2009:

P: Sra. Gudie Lawaetz

E: Sra. Mª Carmen Furelos Gaiteiro

E: Sr. José Antonio Pérez Juan

NOVEMBRE 2008:

P: Sra. Mª Concepción Navarro Moll

E: Sr. José Moreno Espinosa

E: Sr. Jorge Ribera Francés

AGOST 2008:

P: Sr. Tomás Martínez Blasco

E: Sr. Modesto Blasco Castaño

E: Sra. Magdalena Campello Chorro

AGOST 2007:

P: Sr. Diego Maciá Antón

E: Sr. Manuel Muñoz Ibáñez

E: Sr. José Antonio Valero Pérez

NOVEMBRE 2006:

P: Sra. Carmen Albentosa Latorre

E: Sr. Manuel Rodríguez Maciá

E: Sr. Fernando Rodríguez Trives

AGOST 2006:

P: Sr. Joaquín Serrano Vera

E: Sra. Maricarmen Gómez Muntané

E: Sra. Evangelina Rodríguez Cuadros

AGOST 2005:

P: Sr. Jordi Savall

E: Sr. Tomás Brotóns Antón

E: Sr. Jaime Falcó Hernández

NOVEMBRE 2004:

P: Sr. Ángel D'Ors Lois

E: Sr. José Andreu Pujalte

E: Sr. José Mª Asencio Verdú

AGOST 2004:

P: Sr. Antonio Gala Velasco

E: Sr. César Oliva Olivares

E: Sr. Andrés Peláez Martín

AGOST 2003:

P: Sr. José García Pastor

E: Sr. Víctor Sánchez Tormo

E: Sr. Roque Sepulcre Sánchez

NOVEMBRE 2002:

P: Sr. Vicente Pomares Boix

E: Sr. Luis Ibarra Serrano

E: Sr. Francisco Moya Mógica

AGOST 2002:

P: Sr. Joan Castaño García

E: Sr. Luís Pablo Martínez Sanmartín

E: Sr. Enrique Pineda Pérez

AGOST 2001:

P: Sr. Jaime Brotons Guardiola

E: Sr. Vicente Quiles Candela

E: Sr. José Manuel Izquierdo López

NOVEMBRE 2000:

P: Sr. José Chazarra Martínez

E: Sr. José López Agulló

E: Sr. José Mata Aliaga

AGOST 2000:

P: Sr. Gordiano Casas Fernández

E: Sr. Jaime Brotons Cano

E: Sr. José Luís Martínez Ibáñez

NOVEMBRE 1999:

P: Sr. Ramón Ruíz Díaz

E: Sr. Mario Torres Rodríguez

E: Sr. Julio López Ruíz

AGOST 1999:

P: Sr. Antonio Serrano Brú

E: Sr. Rafael Navarro Mallebrea

E: Sr. Tomás Martínez Boix

NOVEMBRE 1998:

P: Sr. Luís Parreño Campos

E: Sr. Manuel Ruíz Navarro

E: Sr. Francisco Pastor Quiles

AGOST 1998:

P: Sr. Pedro Ruíz Torres

E: Sr. Diego Ferrandez Bañón

E: Sr. Carlos Martínez Ramos

AGOST 1997:

P: Sr. Jesús Rodríguez Marín

E: Sr. Manuel Oliver Narbona

E: Sr. Emilio Cano Cerdá

NOVEMBRE 1996:

P: Sr. Heliodoro Vidal Verdú

E: Sr. Diego Quiles Navarro

E: Sr. Francisco Borja Miralles

AGOST 1996:

P: Sr. Sixto Marco Marco

E: Sr. José Díaz Azorín

E: Sr. Arcadio Blasco

AGOST 1995:

P: Sr. Álvaro Gómez-Ferrer Bayo

E: Sr. Daniel Herranz Escobar

E: Sr. José Jurado Ramos

NOVEMBRE 1994:

P: Sr. Antonio Antón Asencio

E: Sr. Joaquín Requena Tello

E: Sr. Rafael Payá Bernabeu

AGOST 1994:

P: Sr. Martín Sevilla Giménez

E: Sr. Francisco Aura Jorro

E: Sr. Antonio Ramos Hidalgo

AGOST 1993:

P: Sr. Andrés Amorós Guardiola

E: Sr. José Orts Serrano

E: Sr. Justo Mediano Heredia

NOVEMBRE 1992:

P: Rvdm. i Excm. P. Sr. Vicente Enrique Y Tarancón

E: Excm. Sr. Justo Nieto Nieto

E: Excm. Sr. Juan Ferrando Badía

AGOST 1992:

P: Il·lm. Sr. Carmelo Lozano Serrano

E: Il·lm. Sr. Ramón Vázquez Albentosa

E: Il·lm. Sr. Lorenzo Prats Albentosa

AGOST 1991:

P: Sr. Daniel Pastor Javaloyes

E: Sr. Juan Ayala Vázquez

E: Sr. Ildefonso Mozas Montalbán

NOVEMBRE 1990:

P: Excm. Sr. Francisco Fernández Ordóñez

E: Il·lm. Sr. Rafael Bañón Rodes

E: Il·lm. Sr. Francisco Javier Prieto Lozano

AGOST 1990:

P: Sr. Vicente Molina Foix

E: Sr. Vicente Pérez Sansano

E: Sr. Joan Castaño García

AGOST 1989:

P: Sr. José Vicente Coves

E: Sr. Rafael Bernabeu Moya

E: Sr. Ángel Martín Álvarez

NOVEMBRE 1988:

P: Sr. Luís Quirante Santacruz

E: Sr. Manuel Aznar Peral

E: Sr. Matías Boix Herrero

AGOST 1988:

P: Il·lm. Sr. Juan Latour Brotons

E: Il·lm. Sr. José Francisco Sánchez Lucerga

E: Il·lm. Sr. Ramón Ignacio Maciá Gómez

NOVEMBRE 1987:

P: Rvdm. P. Sr. Ginés Román García

E: Rvdm. P. Sr. Antonio Hernández Mendiola

E: Sr. Joaquín Oncina Lozano

AGOST 1987:

P: Il·lm. Sr. Emilio Soler

E: Sr. Alfons Llorenç

E: Sr. Jesús-Francesc Massip I Bonet

NOVEMBREE 1986:

P: Sr. Carlos Campello Martínez

E: Sr. José Román García

E: Sr. José Sánchez Vives

AGOST 1986:

P: Il·lm. Sr. Félix De Sande Borrega

E: Sr. Manuel Martínez

E: Sr. Luís Garrigós

NOVEMBRE 1985:

P: Sr. Pascual Tormo

E: Sr. Juan Soler Orts

E: Sr. José Martí Navarro

AGOST 1985:

P: Excm. Sr. Cebriá Ciscar Casaban

E: Sr. José María Vives Ramiro

E: D: Baltasar Brotons García

NOVEMBRE 1984:

P: Sr. Ubaldo Juan Calvo

E: Sr. Francisco Pastor Samper

E: Sr. Juan Valero Sánchez

AGOST 1984:

P: Sr. José Ramón Pérez Albert

E: Sr. Luís Álvarez Amorós

E: Sr. Fernando García Fontanet

AGOST 1983:

P: Sr. Antonio Sánchez Pomares

E: Sr. Jaime Gómez Orts

E: Sr. Vicente Pastor Chilar

NOVEMBREE 1982:

P: Sr. Luís Ibarra Serrano

E: Sr. Francisco Borja Pomares

E: Sr. Antonio García Ortega

AGOST 1982:

P: Sr. Gaspar Jaén I Urbán

E: Sr. Juan Bautista Castaño García

E: Sr. Juan Ródenas Cerdá

AGOST 1981:

P: Il·lm. Sr. Miguel Jiménez Pericás

E: Il·lm. Sr. Basilio Fuentes Alarcón

E: Il·lm. Sr. José Antonio Román Aleo

NOVEMBRE 1980:

P: Sr. Vicente Clavel Florentino

E: Sr. Salvador Campos Agulló

E: Sr. Francisco Rico Alemañ

AGOST 1980:

P: Sr. Enrique A. Llobregat Conesa

E: Sr. Joaquín Serrano Vera

E: Sr. Joaquín Rodríguez Trives

AGOST 1979:

P: Sr. José Amorós Gómez

E: Sr. Antonio Alonso Parreño

E: Sr. José Marhuenda Sánchez

NOVEMBRE 1978:

P: Sr. Francisco VIves Miralles

E: Sr. José Antonio Román Parres

E: Sr. José Juan Torregrosa Álvarez

AGOST 1978:

P: Sr. José Fluxá Ceva

E: Sr. José Maciá Casas

E: Sr. Francisco Pérez Luis

NOVEMBRE 1977:

P: Sr. Guillermo Hernández Sánchez

E: Sr. Francisco Albentosa Latorre

E: Sr. Antonio Sánchez Súcar

AGOST 1977:

P: Sr. Vicente Verdú Maciá

E: Sr. José Antonio Más Ruiz

E: Sr. Francisco Rodríguez Trives

NOVEMBRE 1976:

P: Il·lm. Sr. Arnaldo Martínez Calvo

E: Sr. Federico Fenoll Quesada

E: Sr. Ramón Segarra Agulló

AGOST 1976:

P: Sr. José Javaloyes Berenguer

E: Sr. Luís Torres Fenoll

E: Sr. José Quiles Parreño

NOVEMBRE 1975:

P: Il·lm. Sr. José Hernández Belando

E: Sr. Luís Miguel Albentosa Sánchez

E: Sr. Rafael Ramos Fernández

AGOST 1975:

P: Il·lm. Sr. José Cholbi Diego

E: Sr. Salvador Campos García

E: Sr. José Más Antón

NOVEMBRE 1974:

P: Excm. Sr. Enrique de La Mata Gorostizaga

E: Sr. Daniel Fenoll Tarí

E: Sr. Carlos Lozano Rizo

AGOST 1974:

P: Il·lm. Sr. Juan Latour Brotons

E: Sr. José Luís Barceló Rodríguez

E: Sr. José Luís Martínez Latour

AGOST 1973:

P: Il·lm. Sr. Pedro Amat Muñoz

E: Sr. Francisco Orts Serrano

E: Sr. Carlos Martínez Selva

NOVEMBRE 1972:

P: Sr. Diego Irles Pérez

E: Sr. Manuel Martínez Ramos

E: Sr. Manuel Cerdá Antón

AGOST 1972:

P: Il·lm. Sr. Jaime Delgado Martí

E: Sr. Antonio Remiro Brotons

E: Sr. Antonio Ripoll Jaén

AGOST 1971:

P: Il·lm. Sr. Justo Pereda Godós

E: Sr. Luís Verdú Poveda

E: Sr. Antonio Serrano Bru

DICIEMBRE 1970 (VI Centenari Vinguda de la Mare de Déu)

P: Sr. José Peral Torres

E: Sr. Tomás Martínez Blasco

E: Sr. Eliodoro Vidal Fenoll

AGOST 1970

P: Sr. Antonio Maciá Serrano

E: Sr. Rafael Ramos Cea

E: Sr. José Martínez Torregrosa

AGOST 1969

P: Sr. Jesús Aparicio Bernal

E: Sr. Antonio Serrano Agulló

E: Sr. Juan Garrigós Piecho

AGOST 1968

P: Sr. José Abad Gosálvez

E: Sr. Tomás Vives Antón

E: Sr. Juan Bautista Castaño García

AGOST 1967

P: Sr. Pedro Zaragoza Orts

E: Sr. Pascual Lillo Oliver

E: Sr. Antonio Bonmatí Campello

AGOST 1966

P: Sr. Bernardo de Lassala González

E: Sr. Francisco Alemañ Torres

E: Sr. José Luis Campello Chorro

NOVEMBRE 1965 (VII Centenari del Misteri)

P: Il·lm. Sr. José Mª de Porcioles, y Colomer

E: Il·lm. Sr. Francisco Vitoria Laporta

E: Il·lm. Sr. Fernando Flores Arroyo

AGOST 1965

P: Sr. Rafael Martínez Anido y Baldrich

E: Sr. Guillermo Hernández Sánchez

E: Sr. Manuel Galvache Sánchez

AGOST 1964

P: Il·lm. Sr. Enrique de la Hoz

E: Sr. Balbino Barceló Lucerga

E: Sr. Salvador Vives Antón

AGOST 1963

P: Sr. Antonio Pascual Ferrández

E: Sr. Antonio Latour Brotons

E: Sr. Fernando Pérez Segura

AGOST 1962

P: Sr. Luis Gómez de Aranda

E: Sr. José Picó Selva

E: Sr. Juan Orts Serrano

AGOST 1961

P: Il·lm. Sr. Adolfo Rincón de Arellano

E: Sr. Rogelio Fenoll Ferrández

E: Sr. Julián Castaño Marco

NOVEMBRE 1960

P: Il·lm. Sr. Luis Miralles de Imperial y Gómez

E: Sr. Diego Irles Pérez

E: Sr. Alejandro Guillén Amorós

AGOST 1960

P: Sr. Víctor d'Ors y Pérez-Peix

E: Sr. Pedro Amat Muñoz

E: Sr. Antonio Soriano Brotons

AGOST 1959

P: Sr. Juan Latour Brotons

E: Sr. Daniel Fenoll Tarí

E: Sr. Francisco Rodríguez Torregrosa

AGOST 1958

P: Sr. José Antonio Peral Torres

E: Sr. Antonio García Campos

E: Sr. José Rico Irles

AGOST 1957

P: Sr. Claudio Miralles de Imperial y Gómez

E: Sr. Antonio Serrano Peral

E: Sr. Francisco López Martínez

AGOST 1956

P: Il·lm. Sr. Roca de Togores y Bustos.

E: Sr. Juan Picó Ibarra

E: Sr. Juan Orts Román

Electes del 1740 al 1924


  • Ayuntamiento d'Elche
  • Generalitat Valenciana
  • Diocesis D'Orihuela-Alicante

Empreses i organismes col·laboradors